Pôvod nášho hodvábu

Hodváb fotka

V roku 2011 založil v Indii náš dodávateľ udržateľnú farmu priadky morušovej. Jednalo sa o miesto, kde bola pôda extrémne zničená kvôli predošlému tradičnému farmárčeniu a nadmernému používaniu chemikálií.

Chov priadky morušovej prebieha vo voľnej prírode. Pri pestovaní stromov moruše, ktorej listy sú jedinou potravou lariev priadky morušovej, sa nepoužívajú žiadne chemické postreky. Na ošetrenie stromov sa používa iba tekutý roztok, ktorý pozostáva z rastlín s liečivými účinkami, bez obsahu toxínov a chemikálií. Pred vtákmi sú stromy chránené veľkými sieťami.

Po tom, ako sa larvy na stromoch zakuklia, sú kukly prenesené dovnútra na bambusovú plošinu. Približne do jedného týždňa z kukiel vyliezajú motýle. Prázdne kukly sú následne spracúvané na hodváb.

Na zavlažovanie vody a na jej varenie sa používa solárna energia. Spotreba vody je vo výrobnom procese minimalizovaná vďaka filtrácii starej použitej vody. Zvyšky z procesu čistenia sa používajú ako kompost.

Spriadanie a navíjanie hodvábu je kompletne spracované buď ručne, alebo pomocou solárnych strojov. Hotová hodvábna látka je balená a skladovaná v jutových vreciach alebo recyklovaných kartónoch. Na transport kukiel alebo hotových priadzí tkáčom v rôznych oblastiach regiónu sa využíva verejná doprava alebo indická železnica. 

Motýľ a kukla hodváb crop-compressed

Benefity z udržateľného pestovania hodvábu

Motýle priadky morušovej výrazne prispeli k zvýšeniu opeľovania a po desaťročiach sa do miestneho ekosystému vrátilo množstvo kvitnúcich rastlín. Podstielka z listov moruše sa neskôr využíva ako prvotriedne organické hnojivo. Farma pre vlastnú spotrebu pestuje napríklad ryžu, zemiaky či strukoviny a vďaka hnojivu zaznamenávajú zvýšenú úrodnosť pôdy. Už po pár rokoch sa v pôde objavili nové mikroorganizmy a uchytili sa rôzne divé trávy, ktoré sa využívajú ako krmivo pre dobytok. Tkanie mierumilovného hodvábu podporuje zamestnanosť vo vidieckej Indii.

Mot%C3%BD%C4%BE%20a%20zamestanec%20fabriky%20na%20hodv%C3%A1b

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie